ORIJENTIRING -Sport za sve!
ORIJENTIRING KLUB
- Оријентиринг је спорт за све узрасте, на отвореном простору, здрав, забаван и изазован.
- Задатак такмичара је да на терену уз помоћ карте и компаса, одређеним редом, пронађе низ задатих контролних тачака ucrtanih na karti.
- U svakom trenutku takmičar(ka) moraju znati gde se nalaze,i naravno na osnovu svog znanja i iskustva u čitanju karte, da donose odluku o tome kojim pravcem će se kretati kako bi najbrže obišli celu stazu i pronašli sve kontrolne tačke.
- Znate kako kaže narodna poslovica: " Preko preče - naokolo bliže".
- E upravo tako je često i u orijentiringu.
- Nekada je brže ako se brdo obiđe, nego da se ide preko njega.
- Takve i mnogo komplikovanije odluke svakog trenutka donose takmičari u orijentiringu.
- U tome je čar ovog sporta.
- Takodje, može se reći da je orijentiring pravi sport za sve.
- Može se upražnjavati rekreativno i takmičarski.
- Takmičarske kategorije su od 10 godina pa sve do 65 i više.
- Осим тога орјентиринг је породични спорт и на такмичењима се, по правилу, могу срести читаве породице које се такмиче, наравно свако у својој категорији.
- I još nešto, jako važno!
- Orijentiring nije skup sport.
- Od opreme Vam je potreban kompas i oprema za trčanje u prirodi.
- Takmičenja u orijentiringu mogu biti: pojedinačna, štafetna, ekipna. Mogu se sprovoditi danju (dnevna) i noću (noćna). .
- На стази, са картом и компасом, на непознатом терену, такмичар је препуштен сопственом одлучивању, брзом доношењу одлука, сналажењу у природи или у урбаној средини, а тиме и изградњи сопствене личности на један здрав и сигуран начин.
- Нарочито је значајан утицај оријентиринга на развој младих.
- Бавећи се овим спортом они, не само да развијају своју издржљивост и побољшавају физичку кондицију, већ своје слободно време проводе у природи, здравој средини, развијајући своју социјалну компоненту, интелигенцију, самопоуздање, способност ефикасног одлучивања на бази брзо прикупљених чињеница, здрав начин живота, навика и мишљења.
- Иако оријентиринг код нас још увек не представља масовни спорт, сада у Србији постоји 27 регистрованих клубова и преко 400 регистрованих такмичара различитих категорија.
- Orijentiring kao sport koji promoviše zdrave stilove života i očuvanja životne sredine, iako trka ima takmičarski karakter i u njoj, pored redovnih takmičarskih kategorija, učestvuju i deca predškolskog i školskog uzrasta.
- Smatramo da je ovo primeren način da se ukaže na značaj očuvanja i unapređivanja zdravlja naše dece.